Liderul PAS Igor Grosu așteaptă ca Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene să prezinte analize și argumente care ar „justifica” numărul diplomaților Federației Ruse acreditați în Republica Moldova.  Declarații în acest sens au fost făcute în cadrul emisiunii  „Punctul pe AZi” de la TVR Moldova.

„Cât ține de numărul de diplomați, reprezentanți ai altor țări care sunt acreditați la noi, în cazul dat ai Federației Ruse, sincer nu cunosc acum câți sunt, dar trebuie Ministerul de Externe să ne prezinte informația, să facă o analiză și să vedem niște argumente care ar justifica prezența unui număr „x” și prin analogie cu ambasadele altor state, probabil, raportat la numărul de cetățeni pe care ei îi deservesc sau oferă anumite servicii consulare și așa mai departe”, a declarat Grosu.

El consideră că această întrebare este „pertinentă” și că se așteaptă un răspuns cu argumente „cine determină criteriile care stabilesc numărul”.

„Întrebarea e pertinentă, și noi trebuie să răspundem, dacă a apărut în spațiul public, să avem un argument, un răspuns cine determină sau ce determină care sunt criteriile care stabilesc într-un final numărul: amploarea relațiilor  economice, schimburile comerciale, umanitare”, a spus speakerul.

În același timp, el consideră că mai multe ambasade ale Moldovei „trebuie capacitate” și numărul angajaților majorat.

„Pe partea noastră sunt ambasade pe care noi trebuie să le capacităm cu oameni, cu personal. Sunt ambasade care răspund de câteva țări, și atunci două-trei persoane într-o ambasadă nu fac față”, a spus Grosu.

Amintim că, săptămâna trecută, un angajat al ambasadei Federației Ruse în Republica Moldova a fost declarat persoană non-grata, fiind invocat motivul comportamentului necorespunzător. Drept răspuns Ministerul Afacerilor Externe al Federației Ruse l-a convocat pe ambasadorul Moldovei la Moscova, Lilian Darii, și a anunțat despre măsuri similare: expulzarea unui angajat al ambasadei și interzicerea mai multor oficiali moldoveni să intre în Rusia. La rândul său, astăzi, ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, Nicu Popescu, a calificat expulzarea unui diplomat moldovean de la Moscova drept „continuarea măsurilor ostile”.

youtube