Noul cod electoral ar putea încălca drepturile partidelor politice, blocurilor electorale și candidaților independenți, care vor participa la alegerile locale generale din 5 noiembrie. De această părere este politologul Roman Mihăeș, care susține că autorițățile au încercat să preia metoda României de organizare a alegerilor.

„Codul vechi cum era el, dar a fost făcut în baza campaniilor electorale, a experienței, a Curții Constituționale. Jucătorii politici îl cunoșteau foarte bine și era comod de aplicat”. 

Mai mult, Mihăeș este de părere că vechiul cod electoral era formulat mai logic. 

 „Dacă în vechiul cod era foarte simplu: cu 60 de zile înainte de ziua alegerilor partidele puteau să-și înainteze candidații la CEC, acum nu sțiu din ce motive se încearcă a fi schimbate regulile de joc. Bănuiesc că cei de la Promo-Lex și de la CEC vor să meargă pe calea României. La ei, perioada electorală și campania este mai scurtă. Acest fapt poate să încalce drepturile candidaților. O campanie scurtă limitează șansa candidaților mici și mijlocii, fiindcă, în 30 de zile trebuie să depui actele și să faci și campanie, respectiv, practic nu-ți rămâne timp”, a mai declarat politologul. 

Noul cod electoral a fost votat în lectură finală în absența opoziției – Blocului Comuniștilor și Socialiștilor și Partidului „Șor”. Aceștea au invocat că legea este una discriminatorie, că autorii nu au ținut cont de recomandările Comisiei de la Veneția și că nu au luat în calcul propunerile opoziției. 

CEC și Promo-LEX, deocamdată, nu au venit cu o recție la aceste declarații.

facebook

Site-ul Primul in Moldova oferă dreptul la replică tuturor celor vizați în articol.