Peste 2.300 de șoferi au fost trași pe dreapta în zilele de weekend, în urma comiterii mai multor încălcări.

Potrivit informației, majoritatea șoferilor au depășit limita de viteză și au ignorat indicatoarele de semnalizare.

Totodată 25 de șoferi au fost înlăturați de la volan, fiind depistați în stare de ebrietate. Cei mai mulți dintre ei aveau un grad avansat de alcool.

Topul încălcărilor:

– depășirea limitei de viteză – 772 șoferi amendați;

– necuplarea centurii de siguranță – 240 de procese verbale;

– nerespectarea indicatoarelor de semnalizare rutieră – 412 conducători auto amendați;

– oprirea în locuri interzise – 341 șoferi sancționați;

– neacordarea de prioritate legală pietonilor sau cicliştilor– 34 de șoferi sancționați.

știri.md

Site-ul Primul in Moldova oferă dreptul la replică tuturor celor vizați în articol.