În timp ce agricultorii protestau de dimineață, nemulțumiți că revendicările lor rămân fără răspuns din partea autorităților, președintele Parlamentului, Igor Grosu, a decis să-i felicite „cu ziua profesională”, așezat în fotoliul din Parlament. “Rezultatul muncii voastre, dragi agricultori, este apreciat atât de noi, cat și de cei de peste hotare”, le-a spus el, menționând că le cunoaște problemele și că autoritățile lucrează pentru soluționarea acestora. Fermierii nu s-au lăsat impresionați de felicitări și i-au sugerat lui Grosu că mai bine ar scanda, din nou, în piață: “Salvați agricultorii!” – ca acum câțiva ani. Nici la negocierile cu ministrul Vladimir Bolea, discuțiile nu păreau să ducă la găsirea unui numitor comun.