Agricultorii din raioanele Cahul și Cantemir au decis să înceapă protestele în viitorul apropiat. Totodată, Consiliul de Administrare a Forța Fermierilor a decis susținerea acestor proteste și inițierea unor consultări la nivel de țară cu toți agricultorii.

Potrivit Asociației „Forța Fermierilor”, au trecut mai mult de două luni din momentul în care au atenționat autoritățile privind situația gravă din sector și au comunicat măsurile necesare de implementat.

Asociația mai comunică că sute de agricultori din țară au primit notificări de inițiere a procedurilor de insolvență și executare silită de către furnizori și instituțiile financiare.

„Și mai revoltător este că Inspectoratul Fiscal de Stat extrage silit de pe conturile agricultorilor sume de bani aferente impozitelor calculate, deși toți acești agricultori au TVA acumulat și nu au putut utiliza mecanismul de stingere a acestor obligațiuni financiare cu suma TVA pe care statul le datorează agricultorilor. Acest fapt ar fi putut fi evitat dacă Parlamentul vota, înainte să plece în vacanță, prelungirea Legii privind restituirea TVA, în baza avizului expediat de Ministerul Finanțelor. Timp pentru votare, în opinia noastră, era suficient pentru Parlament, mai mult de două săptămâni. De asemenea, la final de septembrie este termenul limită de plată a impozitelor funciare în valoare de zeci și sute de mii de lei pentru fiecare gospodărie, bani pe care agricultorul nu îi are”, se menționează în comunicat.

În context, „Forța Fermierilor” reiterează că declararea stării de urgență în agricultură este unica măsură care trebuie aplicată urgent pentru a stopa calcularea penalităților de întârziere la datoriile agricultorilor afectați de secetă și temperaturile aride din toată țara.

Site-ul Primul in Moldova oferă dreptul la replică tuturor celor vizați în articol.

știri.md