4700 de încălcări ale Regulamentului circulației rutiere au fost fixate de inspectorii de patrulare în zilele de odihnă. Potrivit datelor oferite de Poliția Națională, în perioada menționată, 65 de conducători auto au fost înlăturați de la volanul autovehiculului, fiind depistați în stare de ebrietate.

Alți 1880 șoferi au depășit regimul de viteză stabilit pe sectorul de drum, 864 conduceau vehiculul fără a fi supus reviziei tehnice anuale și în lipsa poliței de asigurare de răspundere civilă auto, 769 nu au respectat indicatoarele rutiere de prioritate și semnalele de interzicere ale semafoarelor, iar 563 au staționat în locuri interzise.

De asemenea, 151 conducători auto au fost sancționați pentru necuplarea centurii de siguranță și purtarea convorbirilor telefonice, 47 nu au acordat prioritate legală pietonilor, iar 42 conduceau vehiculul cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce.

realitatea.md

Site-ul Primul in Moldova oferă dreptul la replică tuturor celor vizați în articol.