Embolia a fost cauza decesului femeii însărcinate în vârstă de 32 de ani, care a murit la sfârșitul lunii ianuarie în secția de maternitate a spitalului raional din Edineț.

Anunțul a fost făcut de ministra Sănătății, Ala Nemerenco, în cadrul emisiunii Spațiul Public de la Radio Moldova.

„Există finalitatea anchetei medicale. Ea a durat fiindcă noi am așteptat și rezultatul final care vine de la expertiza medico-judiciară legală. Concluzia comisiei și a medicilor legiști este că în acest caz a fost o embolie. Embolia din păcate, mai ales în Republica Moldova și în lume de fapt, are o rată foarte mică de supraviețuire, dar pe parcursul anchetei am identificat foarte multe deficiențe, mie îmi este foarte greu să spun dacă aceste deficiențe ar fi influențat, lipsa lor, la evitarea acestui caz de embolie, fiindcă de fapt, nici știința nu poate să înțeleagă, având în vedere că aceste cazuri se întâmplă foarte rar”, a declarat Nemerenco.

Ministra a menționat că în America de Nord embolia apare la un caz din 70.000-80.000 de nașteri, iar în Europa, la un caz din 30.000-40.000. Cauzele declanșării acestei afecțiuni rămân, în continuare, necunoscute.

Nemerenco a adăugat că în cadrul investigației au fost identificate multiple abateri de la standarde, motiv pentru care Ministerul Sănătății a trimis recomandări administrației spitalului.

Embolia este o afecțiune gravă care apare atunci când un vas de sânge este blocat de o particulă străină, ceea ce împiedică fluxul normal de sânge către organe și țesuturi.

point.md

Site-ul Primul in Moldova oferă dreptul la replică tuturor celor vizați în articol.