De trei ani încoace, agricultorii și fermierii din Republica Moldova încearcă să stabilească un dialog real cu autoritățile în ceea ce privește subvenționarea sectorului agricol, însă fără succes. Această opinie a fost exprimată de fostul ministrul al economiei, Octavian Calmîc la emisiunea De Facto de la GRT. Potrivit economistului, înghețurile din această primăvară — care au afectat grav livezile și culturile timpurii — riscă să fie uitate curând de autorități, îngropate sub alte subiecte care vor acapara agenda publică.
„Agricultorii și fermierii din RM din 2022 încearcă să stabilească un dialog cu autoritățile în special în partea ce ține de subventionarea acestui sector. În primul rând trebuie să mărească fondul de subvenționare, iar în al doilea să stabilească o agendă flexibilă de acordare acestor subventii tocmai în situații emergente cum ar fi înghețurile. Deci, până în prezent în trei ani de zile nu au reusit să ajungă la un consens. Respectiv, așteptările sunt destul de pesimiste vis-a-vis de acest dialog. Eu cred că până la urmă se va uita de înghețurile din această primăvară. Pe agenda lor vor apărea alte elemente”, a declarat Calmîc.
Amintim că Asociația Moldova Fruct a solicitat Guvernului și Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, până pe 31 mai 2025, declararea stării de calamitate națională de primăvară în agricultură din cauza pierderilor majore suferite de fermieri. La rândul lor, reprezentanții Guvernului au declarat că „au nevoie de date clare din teren”.
Site-ul Primul in Moldova oferă dreptul la replică tuturor celor vizați în articol.

