Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis cod galben de caniculă. Avertizarea este valabilă pentru vineri, 22 august.
Potrivit SHS, în perioada sus-menționată, în sudul R. Moldova, dar și mai multe raioane din centrul statului temperatura maximă a aerului va atinge valori de +33..+35°C.
În acest context, cetățenii sunt îndemnați să evite deplasările în aer liber între orele 11:00 și 18:00, să consume cel puțin 2 litri de apă pe zi, dar și să evite efortul fizic intens în aer liber.
„Nu lăsați copiii nesupravegheați în spații închise, chiar și pentru perioade scurte și nu aruncați țigări aprinse în iarbă sau spații verzi”, se arată în mesajul autorităților.

