Președintele partidului „ȘOR”, Ilan Șor, s-a adresat producătorilor agricoli, care protestează acum împotriva politicilor promovate de autorități în domeniul agroindustrial.
„Nu vă așteptați la ajutor de la prim-ministru și de la Sandu. Nu vă vor ajuta. Și foarte curând, dragi producători agricoli, veți fi etichetați ca agenți ai Kremlinului, pentru că așa sunt etichetați oamenii care ies să protesteze împotriva ilegalităților din țara noastră ”, a scris președintele partidului „ȘOR” pe canalul său de TG.
În același timp, Ilan Șor i-a invitat pe fermieri la o întâlnire, luni, asigurând că va „găsi o soluție” și îi va ajuta.
„În calitate de responsabil pentru regiunea Orhei, autonomia Găgăuză, Taraclia, invit toți producătorii agricoli la o întâlnire, luni. Vă voi informa mai târziu despre locul și ora întâlnirii. Voi găsi soluții prin care să vă ajut, mă țin de cuvânt față de oameni și mă doare să văd că astăzi guvernarea își bate joc de dvs”, a spus Ilan Șor.
La momentul redactării acestei știri, serviciile de presă ale Guvernului, Președinției și PAS nu au comentat declarația lui Ilan Șor.

