O tânără din Moldova, aflată în primul an de rezidențiat în medicină la Târgu-Mureș, a murit după ce a căzut de la etajul patru.
Victima avea 36 de ani și deținea domiciliul permanent la București, scrie bzi.ro.
Potrivit presei, aceasta a început rezidențiatul în urmă cu aproximativ un an. Poliția investighează circumstanțele tragediei, iar primele informații sugerează o istorie personală complicată. Femeia fusese căsătorită anterior în Moldova, dar a divorțat după un an și a plecat în străinătate. Ulterior s-a întors în România pentru a-și continua cariera medicală.
Martorii au declarat că în dimineața zilei de 25 august femeia a reușit să intre în clădire profitând de momentul în care un locatar a deschis ușa de acces. Apoi a urcat la etajul patru. Locatarii de la etajele inferioare au auzit un zgomot puternic și au sunat la 112.
„A intrat cineva și ea a intrat după el. Cred că a sărit de pe uscător”, a relatat o vecină.
„Uscătoarele noastre sunt mereu închise. Nu o cunosc. Poate a venit la cineva?”, a spus un alt locatar.
Corpului neînsuflețit a fost trimis la Institutul de Medicină Legală din Târgu-Mureș, iar Poliția a deschis un dosar penal. Ancheta ia în considerare mai multe versiuni privind cauza decesului femeii.

