Doi tineri au fost condamnați la 12 și, respectiv, 8 ani de închisoare, după ce au prejudiciat peste 50 de agricultori cu circa 14 milioane lei. Sentința a fost pronunțată de magistrații Judecătoriei Chișinău.

Potrivit materialelor cauzei, în perioada mai-octombrie 2018, cei doi s-au prezentat drept cumpărători de cereale, „procurând” de la fermieri din diferite regiuni ale R.Moldova semințe de floarea soarelui, porumb și orz, fără însă a oferi banii promiși. În acest sens, fermierii au fost prejudiciați cu zeci și sute de mii de lei, iar unii și peste 1.800.000 lei.

Liderul schemei are vârsta de 34 de ani și este originar din Comrat, iar anterior și-a ispășit pedeapsa pentru tâlhărie. Al doilea are vârsta de 31 de ani și este originar din Râșcani.

Procurorii precizează că păgubiții și-au cerut datoriile formate de cei doi responsabili de schema de escrocherie, iar instanța de judecată le-a admis cererile.

Totodată, la solicitarea procurorilor, a fost menținut sechestrul asupra bunurilor condamnaților și ale companiilor pe care le-au folosit în scop infracțional, la prețul total de peste 5.000.000 lei, în vederea confiscării.

deschide.md

Site-ul Primul in Moldova oferă dreptul la replică tuturor celor vizați în articol.