Partidul „ȘOR” a contestat, la Curtea Constituțională, prelungirea Regimului stării de urgență, cu încă 60 de zile, de către majoritatea parlamentară a PAS. O sesizare în acest sens a fost depusă, astăzi, la Curtea Constituțională, de către deputații Marina Tauber, Vadim Fotescu, Reghina Apostolova, dar și de juristul formațiunii, Vadim Banaru. Potrivit Marinei Tauber, nu există niciun temei pentru prelungirea stării de urgență, în condițiile în care autoritățile statului au competențe depline și pot să întreprindă orice măsură în condiții și termene legale.