De la începutul anului 2023, datoriile consumatorilor faţă de SA Moldovagaz pentru gazele naturale livrate au crescut cu peste 48,5%, arate date ale întreprinderii moldo-ruse.

Astfel, pe 17 septembrie 2023, datoriile constituiau peste 1,1 miliarde de lei, cu aproape 359 de milioane de lei mai mult decât erau pe 31 decembrie 2022. Potrivit Moldovagaz, de la începutul anului cel mai mult au crescut datoriile populaţiei – de circa 8,8 ori: de la 15,2 milioane de lei pe 31 decembrie 2022, la 134,1 milioane de lei pe 17 septembrie 2023.

În această perioadă, restanţele agenţilor economici s-au majorat de 5,5 ori şi au depăşit 84 de milioane de lei. În schimb, datoria centralelor termoelectrice s-a majorat de la începutul anului cu circa 24%, până la 883 de milioane de lei. Creşterea semnificativă a datoriilor are un impact negativ asupra companiei şi o forţează la acţiuni de debranşare a consumatorilor de la reţeaua de gaze, măsuri ce au fost extinse în ultimii doi ani.

noi.md

Site-ul Primul in Moldova oferă dreptul la replică tuturor celor vizați în articol.