Fermierii cer autorităților să majoreze Fondul pentru agricultură, să determine un plan de asigurare a securității alimentare și să instituie un moratoriu asupra amenzilor, până în octombrie, anul viitor. Solicitările au fost făcute la un congres, desfășurat recent la Chișinău, la care au participat peste 600 de fermieri. Ministerul Agriculturii a dat asigurări că este în căutarea unor soluții.

