Încă o mare promisiune îndeplinită în Autonomia Găgăuză. Duminică, în satul Congaz, a avut loc deschiderea oficială a primului parc de distracție și recreere din sudul țării – GagauziyaLand. “GagauziyaLand nu este doar un loc unde copii și adulții pot petrece timpul liber într-un mod plăcut și util. Este, de asemenea, o nouă atracție în sudul țării și un simbol al renașterii și dezvoltării Găgăuziei”, a declarat Evghenia Guțul, în luarea sa de cuvânt. Construcția parcului a durat aproximativ un an, proiectul fiind implementat din fonduri extrabugetare. După cum a anunțat bașcanul Evghenia Guțul, darea în folosință a parcului a avut loc în prezența a 50 de mii de vizitatori.