Pe parcursul ultimelor 24 de ore, salvatorii au intervenit pentru deblocarea a 169 mijloace de transport și 7 ambulanțe blocate pe drumurile din țară în urma furtunii ce a lovit R.Moldova în zilele de duminică și luni. De asemenea, angajații IGSU au ajutat două femei însărcinate din raioanele Criuleni și Dubăsari să ajungă la instituțiile medicale. Totodată, IGSU mai anunță că în orele dimineții 19 localități din 5 raioane mai rămân deconectate de la energia electrică.

Reprezentanții rețelelor electrice întreprind măsuri de reconectare a localităților.

Pe drumurile din R.Moldova continuă să se circule în condiții de iarnă. 135 de salvatori cu 35 de unități de tehnică au intervenit pentru deblocare mașinilor împotmolite în nămeți.

Misiunile de tractare și deblocare au avut loc pe drumurile din raioanele Taraclia, Anenii Noi, Orhei, Dubăsari, Căușeni, Ștefan Vodă, Cahul, Cimișlia, Rezina și UTA Găgăuzia.

Administrația de Stat a Drumurilor anunță că la lucrările de curățire a zăpezii de pe partea carosabilă și împrăștierea materialului antiderapant au fost implicate 261 unități de tehnică și 499 angajați, fiind împrăștiate 1935 tone de materiale antiderapant.

Salvatorii îndeamnă cetățenii să evite deplasare pe drumuri încă necurățate.

În caz de deplasare urgentă, conducătorii auto trebuie să fie prudenți și să păstreze în portbagajul mașinii nisip, lopată și lanțuri, dar și să țină bateria telefonului încărcată.

deschide.md

Site-ul Primul in Moldova oferă dreptul la replică tuturor celor vizați în articol.