La Chișinău a avut loc conferința “Lecțiile alegerilor locale 2023 și perspectivele democrației în Republica Moldova”, organizată la inițiativa platformei “Dialog European”. Potrivit organizatorilor, scopul principal al evenimentului, la care au participat peste 30 de persoane, a fost de a discuta situația social-politică din republică, după alegerile locale, precum și de a elabora abordări comune ale opoziției în perspectiva următoarelor alegeri prezidențiale.

