SA „Moldovagaz” și SRL „Tiraspoltransgaz” au semnat un contract de împrumut a 3 milioane de metri cubi de gaze naturale susținerea funcționalității sistemului de gaze de pe malul stîng al Nistrului.
Despre aceasta a declarat Vadim Ceban, președintele interimar al Consiliului de Administrație al SA „Moldovagaz”.
El a precizat că livrările se vor efectua pe baza solicitărilor parvenite de la SRL „Tiraspoltransgaz”. Conform termenilor acordului, acest volum de gaze naturale urmează fi restituit pînă la 1 martie 2025.

