Un conațional de 29 ani riscă să fie sancționat, după ce în microbuzul pe care-l conducea, funcționarii postului vamal Costești au depistat o armă pneumatică. Potrivit informațiilor, bărbatul revenea în țară din Germania.

„Urmare a controlului fizic detaliat, în compartimentul marfar, printre bagajele transportate a fost depistată o armă pneumatică (calibrul 4,5 mm), nedeclarată organului vamal”, se arată în comunicatul emis de Serviciul Vamal.

În rezultat, arma a fost ridicată și este pasibilă confiscării speciale, iar șoferul riscă să fie sancționat contravențional.

Site-ul Primul in Moldova oferă dreptul la replică tuturor celor vizați în articol.

realitatea.md