Vicepreședintele PAS, deputatul fracțiunii majoritare, Radu Marian, nu a putut răspunde ferm la întrebarea cine va accepta invitația de a veni la „adunarea cetățenilor” despre care a anunțat președintele Maia Sandu, precizând doar că rămâne de văzut „cine o va împărtăși”.
„Noi avem foarte multe partide extraparlamentare care cel puțin declarativ și-au arătat suportul pentru aderarea la Uniunea Europeană. Dar invitația este pentru toți care împărtășesc acest obiectiv de a deveni membri ai UE. O să vedem cine o să accepte, cine o să împărtășească această invitație, cine o să-și îndemne susținătorii”, a declarat Marian la emisiunea „Ora Expertizei” de la Jurnal TV.
El a precizat că „invitația este pentru toți” și că nu va fi „o adunare PAS”.
„Să fie clar: nu va fi o adunare PAS, va fi o adunare a cetățenilor Republicii Moldova care își doresc ca Moldova să devină membru al UE, care își doresc ca în Moldova să se trăiască ca în Uniunea Europeană și să fie pace și democrație”, a mai spus deputatul PAS.
Acesta a menționat că trebuie de așteptat reacțiile partidelor care eventual ar putea susține îndemnul lui Sandu
„E greu să spui acum exact care anume partide. Haideți să așteptăm. Anunțul a fost cu câteva minute în urmă. Haideți să vedem care o să fie reacțiile, răspunsurile la partide, dar cred că nu întârzie să apară. Și atunci o să facem concluziile de rigoare”, a spus Marian.
El a spus că nu se cunoaște agenda și cine o să vorbească la acel eveniment, dar că „mesajele se vor concentra pe unitatea cetățenilor”.
„Vrem să demonstrăm că există consens total al moldovenilor referitor la opțiunea proeuropeană”, a spus Marian, la emisinea de luni seara.
Totodată, el este de opinia că este „prematur” să se vorbească despre un eventual referendum privitor la aderarea Moldovei la UE, pentru că „am avut alegeri parlamentare”.
„Este prematur să vorbim despre referendum. Am avut alegeri parlamentare care au demonstrat clar că moldovenii își vor aderarea la UE”, crede vicepreședintele PAS, adăugând că pe 21 mai „va fi un mesaj politic fără precedent pentru țară”.
Președintele țării, Maia Sandu, a lansat inițiativa de a convoca „adunarea cetățenilor”, pe 21 mai anul curent pentru a spune „lumii că noi suntem europeni și că aceasta e calea aleasă de noi”, pentru a da „răspuns celor care întreabă ce vor moldovenii”.
