Reprezentanții Poliției de Frontieră au informat, vineri, că se înregistrează trafic intensiv în punctul de trecere a frontierei Leușeni-Albița. Pe sensul de ieșire din R. Moldova, intrare în România, sunt prezente mai multe mașini.

Potrivit sursei, pentru degajarea circulației au fost deschise șase benzi de circulație pentru a optimiza fluxul; suplinit numărul personalului din prima linie și al echipamentelor speciale și aplicat REVERS, redirecționând traficul pe o pistă din sensul opus de deplasare.

„Se lucrează la capacitate maximă”, menționează Poliția de Frontieră.

Cetățenii sunt îndemnați să folosească alte puncte de trecere, unde la această oră se atestă un flux normal: PTF Costești-Stânca sau PTF Leova-Bumbăta.

Site-ul Primul in Moldova oferă dreptul la replică tuturor celor vizați în articol.

ziar.md