Avocatul și deputatul Denis Ulanov i-a amintit lui Eduard Digore, reprezentantul Guvernului la Curtea Constituțională în dosarul Partidului „ȘOR”, care a încercat să abordeze „frauda bancară” în dosarul privind declararea neconstituționalității formațiunii politicei, că emisia ilegală de bani a fost realizată la decizia guvernelor Leancă și Gaburici.
„Unul dintre argumente este că partidul, membrii săi au participat la frauda bancară și ar fi făcut ceva ilegal acolo. Dar stimatul domnul reprezentant al Guvernului, probabil, ar trebui să știe că în aprilie 2022, Curtea Constituțională a trimis o adresare președintelui Parlamentului, în care este constatată nelegalitatea emisiei de bani, și nu în valoare de 5 miliarde, așa cum a spus domnul Digore, dar 13 miliarde de lei, prin încălcarea de către guvernele Leancă și Gaburici a procedurilor de emisie de bani, eliberarea banilor către bănci, fără permisiunea Parlamentului, fără control parlamentar”, a declarat Ulanov.
Deputatul i-a sugerat avocatului Guvernului să „studieze cazul”: „Și veți înțelege multe dacă nu știți acest lucru”, a spus Ulanov.
„Prin urmare, dumneavoastră, ca reprezentant al Guvernului, probabil ar trebui să rostiți cu groază cifra de 13 miliarde, pe care guvernele Leancă și Gaburici i-au tipărit în mod ilegal, potrivit onoratei Curți Constituționale, le-au oferit băncilor, apoi băncile au fost lichidate”, a adăugat Denis Ulanov.
El a remarcat că frauda bancară într-adevăr este o infracțiune gravă și a subliniat că „toată lumea, cu siguranță toți cei care au legătură cu frauda bancară trebuie pedepsiți conform faptei sale”, dar nu pur și simplu „cineva să fie numit vinovat și pedepsit”.
„Prin urmare, poziția reprezentantului Guvernului, conform căreia frauda bancară ar sta la baza lichidării partidului, sfidează orice logică”, a conchis Ulanov.
La momentul redactării acestei știri, serviciile de presă ale Guvernului, PAS și Președinției nu au comentat declarațiile lui Denis Ulanov.

