Problema trecerilor de pietoni rămâne actuală în capitală. Deși aproape jumătate sunt dotate cu semafoare, traversarea străzii nu oferă un sentiment de siguranță. Fie șoferii depășesc limita de viteză fără a ceda trecerea, fie pietonii traversează în fugă, fie starea trecerilor de pietoni lasă de dorit. Din cele peste 900 de treceri din Chișinău, doar 200 au marcajele împrospătate. Deocamdată, autoritățile intervin mai degrabă cu majorarea amenzilor, decât cu soluții practice.

