Guvernarea nu adoptă legi și măsuri eficiente de pedepsire a celor care încalcă drepturile omului, deoarece se teme de propria răspundere pentru asemenea încălcări. Opinia a fost exprimată, în cadrul emisiunii „TEMA” de la „Primul în Moldova” de către fostul ministru al Justiției, ex-judecător la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO), Stanislav Pavlovschi.

„De ce credeți guvernarea la noi nu adoptă legi care ar pedepsi vinovații în comiterea încălcării drepturilor omului? Se vorbește mult și bine, dar în realitate nu se face nimic. Răspunsul este foarte simplu: ei se tem de propria răspundere, că mâine-poimâine o să se schimbe guvernarea și o să fie pedepsiți ei pentru ceea ce au făcut. De asta nici nu adoptă măsuri efective de apărare, de protejare a drepturilor omului la noi în țară”, a explicat Pavlovschi.

Cu toate acestea, el este sigur că „mai devreme sau mai târziu” CEDO va aborda guvernarea din Republica Moldova în această problemă.

„Mai devreme sau mai târziu, Curtea Europeană o să le arate lor toate gafele comise, e doar problema de timp. Vor trece 10 ani, dar oricum o să le arate”, a menționat juristul.

El a subliniat că sarcina statului este apărarea drepturilor și libertăților fundamentale ale omului, iar atâta timp cât Moldova este parte a Convenției Europene, guvernarea este obligată să apere drepturile și libertățile fundamentale.

„Aici trebuie să spunem că toate guvernările care s-au aflat la putere în Republica Moldova, începând cu prima și terminând cu ultima, toți calcă drepturile omului în picioare în cel mai obraznic mod. Așa ei înțeleg exercitarea puterii, ei nu cunosc că țara trebuie guvernată, dar țara trebuie guvernată pe cale democratică”, a rezumat Pavlovschi.

Până la momentul publicării acestei știri, declarațiile sale nu au fost comentate de serviciile de presă ale Ministerului Justiției, Guvernului, Parlamentului, Președinției.

youtube

Site-ul Primul in Moldova oferă dreptul la replică tuturor celor vizați în articol.