Au parcurs sute de kilometri, pentru a putea vota un președinte proeuropean și în speranța unei vieți mai bune, dar s-au dezamăgit. Asta ne-au spus unii cetățeni din orașul Florești, care, după ce ani la rând au muncit peste hotare – au revenit la baștină, încrezători că au perspective pentru un trai fericit în Moldova. Au greșit și de această dată, la fel ca și pensionarii, disperați să mai aștepte vremuri bune. Or facturile, în loc să se micșoreze, rămân mari și imposibil de achitat din pensiile mizere. Vedeți cum reușesc să supraviețuiască oamenii din nordul țării, în rubrica „Țara Vorbește”.

